Categories
Pomoc w pisaniu prac

Oprawiamy prace licencjackie - skórzane okładki

Kiedy już wreszcie uda nam się skończyć pisanie pracy, a wszystkie poprawki zostaną naniesione, możemy się zabrać za drukowanie pracy. Nie wszyscy mają w swoich domach drukarki - w takich przypadkach trzeba się będzie udać do punktu kserograficznego, gdzie będzie istniała możliwość wydrukowania całej pracy.

Należy się przy tym przygotować na to, że koszty wydrukowania będą niemałe, zarówno jeśli zamierzamy wydrukować pracę w domu, jak i w punkcie ksero. W pierwszych przypadku, oczywiście możliwa jest większa oszczędność, choć i tak nie ominie nas konieczność kupienia papieru i tuszu. Ryza z powodzeniem wystarczy na drukowanie wszystkich 3 egzemplarzy - bo tyle właśnie trzeba do dziekanatu dostarczyć - natomiast to, czy wystarczy tuszu, jest już kwestią problematyczną.

Wszystko zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup najwyższej jakości tuszu, czy też tańszych zamienników. W przypadku tańszego tuszu, jego wydajność jest znacznie mniejsza więc może się szybko wyczerpać podczas drukowania. Tym bardziej, jeśli w pracy pojawia się dużo kolorowych elementów graficznych - zdjęć i wykresów. To one „zabierają” najwięcej tuszu. W dodatku, wiele z nich jest kolorowych, może więc nie wystarczyć zakup samego tuszu czarnego.

Jeśli w pracy licencjackiej pojawiają się elementy graficzne, należy rozważyć zakup do ich wydruku papieru lepszej jakości, na którym wszystkie te elementy będą lepiej się prezentowały. Istnieją różne rodzaje papierów - lekko lśniące i matowe. To od nas zależy, który papier wybierzemy do nadrukowania nań pracy.

Po wybraniu papieru i tuszu, kolejnym problemem do rozwiązania jest to, czy chcemy pracę licencjacką drukować jedno- czy dwustronnie. Wiele uczelni reguluje tę kwestię, wprowadzając nakaz druku jednostronnego w przypadku dwóch egzemplarzy, przekazywanych promotorowi i recenzentowi. Trzeci egzemplarz - przeznaczony do archiwum - może być natomiast drukowany dwustronnie. Zmniejsza się bowiem liczba kart przy druku na dwóch stronach, dzięki czemu poszczególne prace nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Uczelnie określają też ogólny wygląd prac. Wszystkie trzy egzemplarze, które student dostarcza do dziekanatu, muszą być oprawione. Niemal każdy punkt kserograficzny, oferuje swoim klientom możliwość oprawiania prac.

Dostępne są różne rodzaje i kolory oprawy, w tym te najbardziej reprezentacyjne, wykonane ze skóry. Taką skórzaną oprawę powinny mieć przynajmniej dwa egzemplarze, oddawane do oceny.

Możemy tu zdecydować się na wybór oprawy z różnymi tłoczeniami - na okładce może się pojawić sam napis „praca licencjacka” czy „praca magisterska”. Dla studentów, którzy są w stanie przeznaczyć na to większe fundusze, możliwe jest nadrukowanie jeszcze innych informacji - imienia i nazwiska autora, tytułu pracy czy logo z nazwą uczelni. Im więcej skomplikowanych napisów, tym cena oprawy oczywiście większa.

Taka nadrukowana oprawa prezentuje się oczywiście bardziej profesjonalnie, nie oznacza to jednak, że student musi się na nią zdecydować. Wiele osób ogranicza się do oprawy informującej, że są to prace licencjackie. Można natomiast wybierać dowolne kolory opraw, dzięki czemu praca zyska niepowtarzalny wygląd.

Typ oprawy - jej wielkość, jest oczywiście dopasowany do rozmiaru kartki papieru, ale różne są jej rodzaje, w zależności od tego, ile prace licencjackie czy magisterskie mają stron. Nie ma bowiem opraw uniwersalnych - są różnicowane w zależności od objętości pracy. W przypadku trzeciej pracy - archiwalnej - wybieramy bindowanie.